Улица „Хан Крум“ е малка софийска уличка, намираща се между „Уйлям Гладстон“ и бул. „Евлоги Георгиев“.
Тук са разположени:
- две галерии – галерия „Ракурси“ и галерия „Крисмар“ /№11/
- 6 паметника на културата от местно значение и има предложение за още една сграда – тази на „Софийска вода“ да бъде обявена за паметник на културата
- тук са живели много видни личности, хора на изкуството, международно известни учени, царски генерали, обществени дейци, журналисти и депутати, много от които са пострадали от комунистическата власт, а къщите им – национализирани.
- Някога на ул. „Хан Крум“ са се намирали едно посолство Украинското посолство - в сградата на сегашната галерия Крисмар и Шведското консулство - в кооперацията на генерал Рачо Петров на номер 3.
"Хан Крум" 41
Елисавета Консулова-Вазова (1881 - 1965):
- е една от първите български художнички;
- нейна е първата самостоятелна изложба на жена художничка у нас - през 1919 г.;
- тя е сред основателите на движението "Родно изкуство";
- е първата българска художничка, рисувала голо тяло;
- била е редактор на списанията "Художник" и "Дом и свят";
- рисувала е портрети на: Стоян Михайловски, Иван Вазов, Кирил Христов и на още много други писатели и актьори;
- по време на Балканската война е доброволка в холерната зона в Чаталджа, Ямбол и Лозенград, за което получава "Големия кръст" на Червения кръст;
- художничката е и основателка на първия куклен театър у нас.
Борис Вазов:
За него Тодор Панайотов пише: "В продължение на четири десетилетия той е сътрудник и редактор на най-престижните печатни издания в страната. В тях е автор на хиляди публикации, които най-често са подписвани с псевдонима “Сеяч” или „д-р Сеяч“. Десетилетия наред обаче Борис Вазов е пренебрегван от изследователите на пресата в България заради участието му в „буржоазния“ и „фашистки“ периодичен печат преди 1945 г. Така той остава незаслужено в сянката на по-големите си братя - патриарха на българската литература Иван Вазов и прочутите генерали Георги и Владимир Вазови.
...Борис Вазов е депутат в шест парламента и пет години е дипломат. Заема високите държавни постове подпредседател на Народното събрание (на два пъти) и е пълномощен министър в Прага.[ 6] Като общественик оглавява Софийския адвокатски съвет, председател е на дружество „Славянска беседа“ и на туристическо дружество „Алеко“, членува в Съюза на българските учени, писатели и художници, в дружество „Юнак“ и е активен масон." (Вж. Гл. ас. д-р Тодор Панайотов, Борис Вазов в развитието на българската журналистика през първата половина на XX век)
Бинка Вазова:
Втората дъщеря на семейството - Бинка Вазова наследява таланта на майка си, завършва графика в Пражката академия и специализира в Париж. Със съпруга си арх. Борислав Николов живее в Сопот и рисува старите възрожденски къщи. През 1956 г. в съавторство с Цанко Лавренов пише книга за майка си.
Професор Стефан Консулов:
През 1946 г. в къщата на улица "Хан Крум", на третия етаж заживява и братът на художничката, изтъкнатият учен, професор Стефан Консулов, известен биолог, чиито изследвания са ценени от научната общност по света. Ето какво пише за него Иван Алексиев: "проф. Консулов издава 17 книги и учебници и публикува десетки научни, научно-популярни и публицистични материали в най-малко 22 чуждестранни и 26 български периодични издания. От друга страна, прегледът на сп. „Природа” през периода 1907 - 1925 г. показа, че той е използвал и пет псевдонима (Ст. К - ов, Ст. К - в, Ст. К., С. К., К - в), а вероятно е публикувал с тях и в други издания. Очевидно става дума за обемно и широкотематично творчество, което не е обхванато библиографски и това затруднява изследването му, особено в частта на популяризацията на науката и публицистиката. Например в единствената библиография на трудовете на проф. Консулов (1940 г.) са описани 68 заглавия, от които на морска тема са три [12, с.309,311], докато само за целите на този доклад издирих още 46 морски заглавия..." (ПРОФЕСОР СТЕФАН Г. КОНСУЛОВ И МОРСКА БЪЛГАРИЯ
Но комунистическата власт не признава нито неговите заслуги, нито тези на дипломата и журналиста Борис Вазов. На последния спират пенсията, а професора отстраняват от Софийския университет, осъждат и пращат в затвора.
Връзки:
Елисавета Консулова Вазова първа у нас рисува голо тяло
Майката на цветята: Елисавета Консулова -Вазова
Бинка Вазова
Бинка Вазова и българската илюстрация - Култура - БНР
93-годишната жена помни превратностите на историятаПлеменница на Иван Вазов пише мемоари
60 години от смъртта на най-малкия Вазов брат отбелязаха в Сопот(ВИДЕО)
60 години от смъртта на най-малкия Вазов брат отбелязаха в Сопот(ВИДЕО)
Кой кой е в големия Вазов род -генерали, пълководци, министри, лекари, журналисти и един велик Поет!
Гл. ас. д-р Тодор Панайотов, Борис Вазов в развитието на българската журналистика през първата половина на XX век
Гл. ас. д-р Тодор Панайотов, Борис Вазов в развитието на българската журналистика през първата половина на XX век
В Сопот представят книга за малкия брат на Иван ВазовИскра Ценкова, Спомен зад оградата, С., 2016
Връзки:
Марко Рясков– спомени и документи
Софийските къщи: улица "Хан Крум"
Почтеност във всичко и не само на думи
Ресторант "Регина"
Историята на Марко Рясков или каква е цената на почтения живот
31 са ръководили БНБ, има и разстреляни
Столична община е предложила на Министерство на културата и НИНКН сградата да бъде обявена за културна ценност.
Алекси Стоянов е български офицер, генерал-майор, участник в Балканската (1912 – 1913) и Междусъюзническата война (1913), флигел-адютант на Н. В. Царя през Първата световна война (1915 – 1918). Флигел-адютант на цар Фердинанд I и цар Борис III през по-голямата част от военната си кариера.
Генерал-майорът има 3 деца. Дъщеря му Вяра загива на 10 януари 1944 г. при бомбардировките на София, а синът му Борис изчезва безследно след 9 септември 1944 г. Другата му дъщеря Надя е лична секретарка на цар Борис III, като след смъртта му преминава на служба при царица Йоана. След 9 септември 1944 г. е арестувана, подложена на репресии и въдворена в женския лагер „Босна“. По-късно към нея и съдбата й проявява интерес Иван Башев, който я измъква от Ножарево. Тя почива през 1983 г. на 78 годишна възраст.
Източници:Уикипедия
София иска по-добри стимули за опазването на сгради - паметници на културата
Неда Фтичева -първата концертираща цигуларка в България
Изграждат паметник на генерал-майор Алекси Попов в Малко Търново, министерството отпусна част от парите
Според информацията, галерията предлага творби на: Димитър Казаков-Нерон, Генко Генков, Дечко Узунов, Асен Белковски, Александър Мутафов, Елисавета Консулова-Вазова, Христо Йончев-Крискарец, Никола Маринов, Иван Христов, Иван Табаков, Никола Кожухаров, Георги Павлов-Павлето, Елена Пенева, Георги Желязков, Лика Янко, Димитър Киров, Петър Урумов, Вера Лукова, Иван Иванов, Христо Каварналииев, Марио Жеков, Добри Добрев, Борис Колев, Борис Михайлов, Станьо Стаматов и още над 100 автори.
Сградата се характеризира с красивите фризове на фасадата, и големи прозорци с елегантни арки на металните решетки на втория етаж
Петко В. Караиванов е първият български експерт филателист, един от най-големите познавачи в света и някога е бил филателен съветник на цар Борис. Той или синът му, подаряват част от собствените си помещения в сградата на филателното дружество.
"Хан Крум" 5
Тук е живял талантливият пианист Красимир Гатев
Връзки:
Красимир Гатев – артист, озарен от съвършената хармония на своите чувства и интелект
Внушителната пететажна сграда е купена от небезизвестния Рачо Петров през 1903 година.
Според спомените на Кирил Христов, често посещавал къщата, на третия етаж е живеела Мара Белчева. Тук чести гости са били Дора Габе, Владимир Василев, самият Кирил Христов. На втория етаж е било Шведското консулство. Според внука на Рачо Петров, "...баба Султана не е живяла на ул. "Хан Крум", идвала е само от време на време..." (Вж. И. Цанова, "Спомени зад оградата", С., 2016). Чест гост тук е бил и княз Фердинанд.
След 9 септември наследниците на Султана и Рачо Петрови са пратени за 6 години в Белово, а домът им е национализиран. Във всяка стая са настанявани едно след друго семействата на заслужили партизани и общественици. (Вж. И. Цанова, "Спомени зад оградата", С., 2016)
"Хан Крум" 31
Паметник на културата от местно значение
Великолепна къща, построена през 1922 година от Марко Рясков (1883 – 1972), управител на БНБ и министър на финансите през 30-те години на миналия век, участвал в спасяването на евреите в България, достоен българин с тежка съдба при комунизма. За заслугите на Марко Рясков за спасяването на България по време на икономическата криза през 30-те години на 20-ти век виж тук.
За него Кръстьо Берберов в рубриката "Достойни българи" на в. Дума, пише: "Знаменит банкер, той прави много добрини през изпълнения си с премеждия живот и издига почтеността и любовта към България над всичко" (Защо мнозина целуват ръка на финансиста Марко Рясков)
След 1944 година в къщата му се настанява Антон Югов, който живее там до 1990 г. По-късно няколко пъти сменя собствениците си. В момента е ресторант.
Марко Рясков– спомени и документи
Софийските къщи: улица "Хан Крум"
Почтеност във всичко и не само на думи
Ресторант "Регина"
Историята на Марко Рясков или каква е цената на почтения живот
31 са ръководили БНБ, има и разстреляни
Хан Крум" 30
Къщата, построена през 1904 г. от генерал-майор Алекси Стоянов
Но парцелът, доколкото се ориентирах в информацията в интернет е принадлежал на търговеца и строителен предприемач Лазар Фтичев.
Столична община е предложила на Министерство на културата и НИНКН сградата да бъде обявена за културна ценност.
Алекси Стоянов е български офицер, генерал-майор, участник в Балканската (1912 – 1913) и Междусъюзническата война (1913), флигел-адютант на Н. В. Царя през Първата световна война (1915 – 1918). Флигел-адютант на цар Фердинанд I и цар Борис III през по-голямата част от военната си кариера.
Генерал-майорът има 3 деца. Дъщеря му Вяра загива на 10 януари 1944 г. при бомбардировките на София, а синът му Борис изчезва безследно след 9 септември 1944 г. Другата му дъщеря Надя е лична секретарка на цар Борис III, като след смъртта му преминава на служба при царица Йоана. След 9 септември 1944 г. е арестувана, подложена на репресии и въдворена в женския лагер „Босна“. По-късно към нея и съдбата й проявява интерес Иван Башев, който я измъква от Ножарево. Тя почива през 1983 г. на 78 годишна възраст.
Източници:Уикипедия
София иска по-добри стимули за опазването на сгради - паметници на културата
Изграждат паметник на генерал-майор Алекси Попов в Малко Търново, министерството отпусна част от парите
"Хан Крум" 23
Някога, някога, много отдавна, в тази сграда се помещаваше зъботехническа лаборатория. Помня, защото лично съм идвала тук. Но сега какво е, не знам.
Открих един сайт, на който сградата е описана така: Монолитната с облия фронтон: Семплата фасада на тази софийска сграда е декорирана с масивни каменни елементи. Релефни корнизи и фризове около прозореца допълват визията й, а финалният елемент е голям объл фронтон.
"Хан Крум" 20
Паметник на културата от местно значение
Някога сградата е принадлежала на В.В. /Д-р Витанов?/,
чийто инициали са изписани върху фасадата над балкона
"Хан Крум" 18
Паметник на културата от местно значение, принадлежала на Ал. Златинов
"Къщата с геометричната фасада", както я определят в един сайт и я характеризират така:
фасада, украсена с разнообразни, но семпли, предимно геометрични декоративни елементи. Вторият и третият етаж са отделени от релефен корниз, а под покрива й има красива дърворезба.
Малките Петте Кьошета
Магазин "Слънце и Луна" на ъгъла на "6-ти септември" и "Хан Крум"
Прекрасна кухня, отлично обслужване
"Хан Крум" 11; Галерия Крисмар
Собственик: Николай Големанов
Съвсем наскоро открих тази галерия. Не съм я изследвала, но установих, че разполага с постоянна експозиция с картини на Нерон! Бре! Бре! Под носа ми!
Някога в тази сграда се е помещавало посолството на Украина
Някога в тази сграда се е помещавало посолството на Украина
Според информацията, галерията предлага творби на: Димитър Казаков-Нерон, Генко Генков, Дечко Узунов, Асен Белковски, Александър Мутафов, Елисавета Консулова-Вазова, Христо Йончев-Крискарец, Никола Маринов, Иван Христов, Иван Табаков, Никола Кожухаров, Георги Павлов-Павлето, Елена Пенева, Георги Желязков, Лика Янко, Димитър Киров, Петър Урумов, Вера Лукова, Иван Иванов, Христо Каварналииев, Марио Жеков, Добри Добрев, Борис Колев, Борис Михайлов, Станьо Стаматов и още над 100 автори.
Връзки:
НИКОЛАЙ ГОЛЕМАНОВ: „БЪЛГАРИНЪТ НЕХАЕ КАКВО ЩЕ СЛОЖИ НА СТЕНАТА СИ“
"Хан Крум" 12
бивша къща на Д. Арие - паметник на културата от местно значение
"Хан Крум" 9
Паметник на културата от местно значение
Къщата е принадлежала на инж. Петър Сарафов. Построена е от австрийския архитект Карл Хайнрих, който е проектирал над 20 красиви сгради в София, включително и "Къщата с двата купола" на ул. „Мальовица“6, която е шедьовър на сецесионния архитектурен стил в СофияСградата се характеризира с красивите фризове на фасадата, и големи прозорци с елегантни арки на металните решетки на втория етаж
Тук се намира редакцията на Икономически вестник на немски език
"Хан Крум" 7
Бивша къща на Й. Караиванов - паметник на културата от местно значение
Бивша къща на Й. Караиванов - паметник на културата от местно значение
С учудване установявам, че в тази сграда все още се намира Клубът на филателистите, където някога, много отдавна, ме беше довел мой познат филателист. Всъщност това е седалището на Софийското филателно дружество "Петко В. Караиванов".
Петко В. Караиванов е първият български експерт филателист, един от най-големите познавачи в света и някога е бил филателен съветник на цар Борис. Той или синът му, подаряват част от собствените си помещения в сградата на филателното дружество.
Източници:
Търсят изчезналата царска колекция марки Иван Славков. Батето"Хан Крум" 5
Тук е живял талантливият пианист Красимир Гатев
Връзки:
Красимир Гатев – артист, озарен от съвършената хармония на своите чувства и интелект
"Хан Крум" 4а; Галерия "Ракурси"
Галерията е една от водещите галерии в София.
Основана е през 2004 година от Росица Чушева и Румяна Йонева.
"Хан Крум" 3
Паметник на културата от местно значение
Според спомените на Кирил Христов, често посещавал къщата, на третия етаж е живеела Мара Белчева. Тук чести гости са били Дора Габе, Владимир Василев, самият Кирил Христов. На втория етаж е било Шведското консулство. Според внука на Рачо Петров, "...баба Султана не е живяла на ул. "Хан Крум", идвала е само от време на време..." (Вж. И. Цанова, "Спомени зад оградата", С., 2016). Чест гост тук е бил и княз Фердинанд.
Ъгълът на "Раковски" и "Хан Крум"
"Хан Крум" 2
Кой не знай "Уго"?! Да го посети непременно!
Поне навремето беш приятно, но сега, в интерес на истината - не знам!
"Хан Крум"1
В тази сграда идвам често. Ако отивам при джипито - влизам откъм "Хан Крум",
ако отивам на премиера на книга или на изложба, влизам в Градската библиотека откъм площад "Славейков" А някога, за кратко тук се помещаваше и Института по културата. Съвсем за малко, преди да бъде закрит през 2002 година.
Няма коментари:
Публикуване на коментар