четвъртък, 19 декември 2024 г.

ГЕОРГИ КАПРИЕВ:

 

Откъс от публикацията  Политическата теология и Византийската философия

 СРЯДА, 08 МАРТ 2017  НАПИСАНА ОТ ГЕОРГИ КАПРИЕВ

Провидението, съдбата и свободната воля

В тази перспектива става възможно и детайлното представяне на съдействието между свободната активност на Бога и свободната активност на човека, което е ферментът на историческото. Източната християнска традиция чувствително се различава в този пункт от позицията, добилата популярност на Запад. Схващането за характера на човешката свобода и отношенията ѝ с Божията благодат са в сърцевината на византийското философстване и неговия поглед към историята. То е в сърцевината и на мисленето за политическото.

Философската позиция

Йоан Касиан застава срещу позициите на своя съвременник Августин, който в късните си съчинения[36] подценява човешката свобода и отрича ролята на човешката воля в спасителния процес. Касиан отказва да тълкува дарената ни свобода като затворничество: човешката воля съхранява своята самостоятелност. Когато става дума за благотворност, той подчертава съдействието на тази воля с волята и благодатта Божия. Предимството е на страната на Бога. Той обаче неизменно оставя място за свободата на волевия избор, която Сам ни е придал. Касиан акцентира направляващата роля на божественото провидение, но отхвърля предопределението във всичките му форми.[37] Неговата позиция има своя предистория и дълга следваща я традиция.

В края на 4 в. в За природата на човека, византийския „учебник по антропология”, Немезий Емески формулира тезите, разгръщани още при Кападокийците, и подчертава ролята на свободната човешка воля в сферата на зависещото от нас (ἐν τοῖς ἐφ᾿ ἡμῖν). Фундаментът на доброволното (ἐκούσιον) и на свободния волеви избор (προαίρεσις) е свободната воля, самовластието (τὸ αὐτεξούςιον), което има мястото си извън сферата на вечното, необходимото, природното, неизменното, чисто случайното и случващото се от само себе си (αὐτόματον). Бог е сътворил човека самовластен, за да може действеният човек сам да е начало на своите дела. Свободната воля е в необходима връзка с разумната способност (τὸ λογικόν): всяка разумна природа е по необходимост и αὐτεξούςιος. От този хоризонт Немезий не оставя никакво място за съдбата (εἱμαρμήνη). Тя бива определена като поредица от постоянни причини, като неизменен ред и свързаност, водеща към някаква необходима цел. Онези, които придават валидност на съдбата, обявяват непотребността на цялата πολιτεία. Те схващат човека като прост инструмент на някакъв външен кръговрат. Те обявяват Бога Творец за виновник за човешките грехове и престъпления, при което самата воля Божия се представя като някаква подчинена на съдбата необходимост. В този контекст съдбата очевидно се отъждествява с предопределението и нейното утвърждаване се описва като богохулство и нелепост (ἀτοπία), отменящи провидението и благочестивостта. Провидението (προνοία) пък бива енергично утвърждавано. То е волята Божия, чрез която се задава устойчивостта (διαμονή), положеността (θέσις) и редът (τάξις) на биващото и начинът (τρόπος) на тяхното съхраняване. „Зависещото от нас” обаче произтича от нас. Наистина, казва се, че всичко се случва с Божие позволение (συγχώρησις). Има обаче различни видове позволяване. Животът е ἀγών и στάδιον на добродетелта, тъкмо защото Бог в своето предзнание предоставя извършваната от човека πρᾶξις на човешкия свободен избор, за да зависи тя действително от човека и той да е отговорен за нея в пълна мяра. В сферата на зависещото от човека резултатът следва както от човешкия свободен избор, така и от провидението.[38]

Тезите на Немезий намират потвърждение при Максим Изповедник и Йоан Дамаскин и биват удържани през целия византийски период. Общата позиция гласи, че Бог, даряващ Своята благодат, е предвидил в провидението Си, че едни ще се ползват от свободната си воля добре, а други зле, злоупотребявайки със своята свобода. Утвърждаването на някакво предопределение, без оглед на човешките дела, се квалифицира като безумно и нечестиво. В спасителния процес Бог не унищожава свободната воля на човека. Вярата във властта на някаква съдба или случайност и изповядването на какъвто и да е фатализъм се гледат като остатъци от езичеството, несъвместими с християнското учение и вярата в Божието провидение.[39]

Във Византия темата е специфично проблематизирана през 15 в. в дебатите между нововъзникналите тогава платонизъм и аристотелизъм. През 1439 г. в De differentiis (и още по-рязко след това) Плитон отстоява Платоновата теза, че всичко в света става по необходимост: всичко възникващо има причина и всяка причина води до точно определено следствие. Той утвърждава строг фатализъм, подчертавайки неизменността на съдбата (εἱμαρμήνη). Отказът от съдбата е отричане на Божието предзнание. Самият т. нар. свободен избор става под диктата на външни обстоятелства и детерминирани вътрешни желания. Свободата не е противоположна на необходимостта, а е служение на върховната необходимост, което е реализация на човешкото предназначение. Симптоматично е, че дори бранещият го Висарион заема по-компромисна позиция. За него провидението е неизменната и устойчива последователност на детерминациите, а съдбата е същото, но в динамична разгърнатост. Тя превръща неизменното в ставащо по различен и уникален начин, откъдето идва случайното и само възможното: топосът на свободната воля. Съдбата има условна власт над разума, който посочва основанията за избора. Много по-резки са опонентите на Плитон. Георги Схолар вижда в тезите му покушение срещу православието. Теодор от Газа тълкува съдбата като хипотетична необходимост, отваряща място за разумната преценка и свободния избор. Георги от Трапезунд отрича отъждествяването на провидението и съдбата. Съдбата е подвижната и разгърната във времето изявеност на породените от Бога неща. Човешкият интелект не е пряко зависим от нея. Най-сетне Матей Камариот заявява, че съдбата не е първа действаща причина, защото има нещо действащо преди нея. Приемащият съдбата прави излишно провидението. Бог знае всичко, сторвано от нас, но не Той го причинява. Нищо несъвършено не е определено от безусловно благия Бог. Човекът е подчинен на Бога, Който обаче не го принуждава, а го подтиква.[40] Съдбата, разбирана като носител на неотменим фатализъм, бива отхвърлена и в този дебат.

Съдбата според историографията

Споровете от 15 в. тематизират съдбата в зададената от Плитон форма: като εἱμαρμήνη. Историографите също ползват щедро понятието съдба, но в друга ипостас: съдбата-τυχή.

Забелязано е, че византийските хронисти са изцяло убедени в невидимата намеса на Бога в историческите процеси. Дори малозначителни събития се вкарват във връзка с божественото провидение. Човешките усилия, единодушни са историографите, са напразни без Божието съгласие, при което θεία πρόνοια, τὸ θεῖον и τὸ δαιμόνιον се ползват обикновено като синоними. Бог направлява случващото се в света. Заедно с това обаче προνοία и „езическата” τυχή изглежда са с почти еднаква тежест за историографите. Съдбата-τυχή е устойчив обяснителен механизъм във византийската историография.[41]

Връзката между πρόνοια, εἱμαρμήνη и τυχή е коментирана моделно още от Михаил Псел. В De omnifaria doctrina той определя съдбата-εἱμαρμήνη като „вторично проявление на провидението и надзора (ἐπιστασία), което има движещата си сила не директно като провидението, а се нуждае от подходящи времена и места, за да може да действа”. Така той я свежда до инструмент на Бога, не само подчинен на провидението, но и влияещ единствено върху вещественото и телесното и, следователно, нямащ валидност спрямо човешките отношения и човешката воля.[42] Езическото схващане за εἱμαρμήνη е християнски неутрализирано. Даже самото Божие предзнание не предполага вмешателство в природата и свободната воля на човека: то не е причина на всичко случващо се. Събитията в света, зависещи от човека, протичат в последна сметка по собствен порядък (κατὰ τὸν ἴδιον ερμόν).[43]

В друг текст, коментирайки Платон, той казва, че εἱμαρμήνη е божественият закон, действащ и в душата. Изреждайки причините за случващото се обаче, Псел ги подрежда така: божественото (τὸ θεῖον, при което се мисли προνοία), съдбата-εἱμαρμήνη, природата (φύσις), съдбата-τυχή и случайността (αὐτόματον). Псел описва τυχή като накърняване и стечение (σύμπτωσις καὶ συνδρομή) на две причини, откъдето свободните волеви избори имат начало, различно от онова на ставащото по природа. Начало на човешките дела (ἀρχὴ πράξεως) е нашият ум. Всяко умение, добродетел и цялата душевна и разумна практика е от нас и провидението.[44] Докато εἱμαρμήνη се гледа като fatum, мислено като инструмент на провидението в крайното и вещественото, τυχή е мястото на неутрализиране на необходимите причини, оказващо се територията за действие на свободната човешка воля и изявата на човешката ипостас.[45] Затова, коментирайки историческите причини при действията в сферата на политическото, стоящият в тази парадигма Михаил от Ефес фиксира сухо, че предимство има замисленото от Бога,[46] обсъждайки след това качествата, характерни за политическите дейци.

Тази позиция обяснява факта, че придаването на фаталистични черти на τυχή е рядко изключение в историографията.[47]Историческата и политическа действителност е сложна мрежа от релации, тъкана от действения обмен между нейните дейци. Несъмненото мястото на първи действен причинител там се отрежда на божественото провидение, успоредно с което се търси каузалната роля на природните процеси и, разбира се, на историческите лица. Решаваща за погледа е общата философска очевидност, че светът не е съвкупност от устойчиви обекти, а енергийно поле, което се формира от действени релации, произвеждащи отделните събития. Наличното битие се определя не от субстанции, а от динамики, „практики”, осъществявани в съ-съществуване, при което първият каузален принцип в него е свободата.[48] В този контекст конститутивна сила има следващият голям поврат във философията, осъществен от християнското мислене. В центъра застават не същностите или природите, а техните уникални носители: ипостасите, лицата. Затова именно (най-късно след Хронографията на Михаил Псел) съществен дял от историографския текст задължително заемат описанията на личностите, на личните характери в тяхната уникалност и екзистенциалната им динамика. От тази перспектива става обясним и един водещ принцип на политическото във Византия: отричането на възможността за наличие на кръвна аристокрация. Думите εὐγένεια, εὐγενής никога не са били термини, означаващи родов аристократизъм. Благородството се тълкува като морална добродетел, като душевна характеристика на субекта, необходима за персоналното му включване към политическия и социалния елит. Затова като първи позитивен двигател в политическото се гледат не родовите, а приятелските взаимоотношения.[49]

Колелото на съдбата в картите Таро на Висконти-Сфорца


Tarot Card: Wheel of Fortune -- Woman (personification of fortune), winged, blindfolded, is at center of wheel, at top of which is man, with ass's ears, seated, with scepter in right hand. Below, flanking the wheel are two male figures, one upright, also with ass's ears, and the other upside down, with tail. Below the wheel is bearded man on hands and knees.

Scrolls accompany each figure. Man at top of wheel has scroll with inscription REGNO; man at left has scroll inscribed REGNABO; man at right has scroll with inscription REGNAVI; and man at bottom has scroll inscribed SUM SINE REGNO.


https://www.themorgan.org/collection/tarot-cards/the-wheel-of-fortune


Таро Висконти — Сфорцы, https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%D1%80%D0%BE_%D0%92%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B8_%E2%80%94_%D0%A1%D1%84%D0%BE%D1%80%D1%86%D1%8B


#колелотонасъдбата

#Съдбата

#Таро

сряда, 18 декември 2024 г.

БОЕЦИЙ: УТЕШЕНИЕТО НА ФИЛОСОФИЯТА

  



Уикипедия:

Утешението на философията (на латински: Consolatio Philosophiae) е философска творба, написана около 524 г. от Боеций по време на едногодишния му престой в затвор в Павия по обвинение в държавна измяна и магьосничество, завършил с жестоката му екзекуция.

Творбата се състои от 5 книги, написани в жанра менипова сатира (съчетание на проза и стих). Тя не заимства християнски доктрини, но също така не е в противоречие с християнството, което допринася за огромното ѝ влияние върху средновековния светоглед, литература и философия


Оцеляла е в над четиристотин ръкописа.

Творбата е под формата на диалогмежду Боеций, отначало огорчен и отчаян заради затворничеството си и Дамата Философия, представена като мъдра и състрадателна жена. Според Дамата отношението прави обстоятелствата да изглеждат злощастни, а този който ги понася със спокоен ум е благословен. Тя казва, че щастието идва отвътре: „Защо тогава, смъртни хора, търсите щастието, което пребивава вътре във вас навън?“ и когато човек овладее себе си Фортуна не може да му отнеме щастието. Според Дамата Философия земните богатства са ценни само за себе си и не могат да придадат благодат на притежателя им, за което доказателство е, че често биват употребени за зли цели. Философия и Боеций стигат до заключението, че най-висшето благо се намира в Бог и ставайки божествени хората също изпитват щастието на Бог. От гледна точка на Бог всичко е добро, тъй като дори и нещастията, които съществата преживяват са с цел да им посочат правия път. Мъдрецът не бива никога да се оплаква, когато се среща с премеждия, защото те са възможност за него да утвърди мъдростта и добродетелта си. Премеждията служат или да изпитат добродетелта или да накажат порока. Силите на вселената се ръководят от любовта.
Фортуна и Колелото на съдбата в средновековен ръкопис на Бокачо

Когато Боеций се чуди за късмета, Философия му казва, че няма късмет, защото всичко е контролирано от Бог. Боеций тогава пита за свободната воля. Философия отвръща, че разсъдителната природа на човека е доказателство за свободна воля. Боеций не може да помири понятието за свободна воля с понятието за всезнанието на Бог. Щом Бог знае какво ще се случи, значи всичко е предопределено и няма свободна воля. Философия отговаря, че Бог познава бъдещето без това познание да причинява бъдещето. Бог знае всички възможности пред човешкия избор и за него няма значения коя от тях човек ще последва. Предварителното знание на Бог е основано не на познаване на бъдещето, а на познаване на вечното непроменливо настояще, което съдържа в себе си всичко, което се е случило и което може да се случи.

Философия определя вечността като „Пълното и съвършено притежание на безграничен живот в един миг“. Божият разум, логос, е наречен Провидение, а не Предвидение, защото вижда всичко от по-висша гледна точка. Провидението е непроменливата пряка сила, която оформя всички неща, които ще се случат, а Съдбата е променливата връзка във времевия ред на нещата, които ще се случат по непосредственото предразположение на Бог. Съдбата е подчинена на Провидението. Движенията не небесните тела се ръководят от Провидението, не от Съдбата. Провидението отрежда немотия на някои, които биха били погубени от голямо богатство, а на други изпраща страдания, за да заздрави търпението и добродетелта им. Според Философия (която се опира на Платон) злите хора са по-щастливи, когато са наказани от правосъдието. Заключението е, че свободната воля е действителна, животът е морален и човек трябва да поеме отговорност за постъпките си. Боеций и Дамата отправят молитви към Отца да ги благослови. Молитвата е ползотворна, ако е праведна, защото Бог постоянно бди над света чрез своето Провидение.

Колелото на съдбата е понятие датиращо поне от времето на Цицерон, което Боеций използва често в Утешението. То е много популярно през Средновековието и все още е в обращение. Въртейки се, то обръща богатите и властимащите и ги превръща в прах, а други бедни и гладни се издигат до величие, докато великите могат да паднат от въртенето на колелото. През Средновековието то е представяно в много художествени реликви описващи издигането и падението на човека.

Утешението на философията е описана е като „най-интересният пример на затворническа литература, която светът е видял някога“. От епохата на Карл Велики до края на Средновековието Утешението на философията е най-преписваната светска творба в Европа. Четена е от държавници, поети, историци, философи и теолози. Посредством Боеций голяма част от античната мисъл става достъпна за Средновековна Европа. Философското послание на творбата пасва добре със средновековната набожност. Читателите са насърчени да не търсят външни блага като богатство и власт, а вътрешни ценности. Понеже Бог управлява вселената с любов, молитвата към него и прилагането на любовта ще доведат до истинско щастие. Утешението стои, посредством нотата си на фатализъм и близостта си с християнското учение за смирението, между философията на Сенека и по-късната християнска философия на утехата представена от Тома Аквински.

Утешението на философията е част от училищната програма от 9 до 12 век. Придворният философ на Карл Велики Алкуин пише предговор За истинската философия към неговата De grammatica, който напомня за Утешението. Нейното влияние се усеща в Convivio от Данте и Тройлус и Крисеида от Чосър. Данте често цитира от Утешението в своята Божествена комедия. Описанието на висшето благо в Summa Theologiae от Тома Аквински е основано на творбата на Боеций, а определението за вечността дадено от Дамата в пета книга става стандартно през Средновековието при обсъждания на Бог и времето.

Творбата е преведена от крал Алфред Велики (на староанглийски), който добавя свои мисли за кралските задължения и чисто християнски максими. По-късно е преведена и от Джефри Чосър (на средноанглийски), от Жан дьо Мьон (на старофренски) от Ноткер Тевтоникус (на старонемски) и кралица Елизабет I (на ранен съвременен английски).

В „Пътят към Средната земя“ Том Шипли пише колко Боецийско е третирането на злото във „Властелинът на пръстените“ на Толкин. Шипли пише, че Толкин е познавал добре превода на „Утешението“ от крал Алфред и цитира някои Боецийски забележки от страна на ФродоДървобрад и Елронд.

  • Боеций, „Утешението на философията“, 2005, ИК „Изток-Запад“, ISBN 954-321-195-7
  • Боеций, Аниций Манлий Северин, „Теологическите трактати и За утешението на философията“, 2008, УИ „Св. Климент Охридски“, ISBN 978-954-07-2788-2

четвъртък, 9 май 2024 г.

НИКИ КОМЕДВЕНСКА


БАЛАДА ЗА КРИВОТО ДРЪВЧЕ

Така си расна цял живот - накриво,

като обратен знак, като зверче.

И днес, за да е равно и красиво,

дойде Човекът да го отсече.

Дойде уверен с тежката си брадва,

че този свят е тъй несъвършен

и даже и насила, трябва, трябва!

да бъде към тревата подравнен.

Отекна удар в битието глухо,

изви се към небето тъжен стон

и кривото дръвче самотно рухна

по силата на строгия закон.

Земята пак е равна и смирена…

Но зная аз, че в нечия следа

расте прекрасно неопитомена

една извънчовешка свобода.

Макар че някой все ще я извива,

защото този свят не е разбрал,

че туй, което в ниското е криво,

отгоре е красив диагонал.


Април, който вече не иска да бъде окъпан в цвят, и все пак...


СНЯГ ПО ВРЕМЕ НА АПРИЛ


Тази пролет дойде като лош водевил,

по сценарий от зимата случен.

Сам под тежките облаци сви се април

с изранено и слабо юмруче.


Беше време, до смърт напоено с печал.

Ято врани небето оряха.

И животът се скри, изведнъж помъдрял,

под крилото на земната стряха.


Но едно непокорно дръвче във студа

тънки клони протегна нагоре,

наруши на обратното време реда

и цветчетата свои разтвори.


Падна дъжд. След това се обърна на сняг.

И снегът цветовете му стъпка.

Ала то разцъфтя и в снега.

После пак –

до последната розова пъпка.


И кажи ми защо, боже мой, за какво

не прегъва смирено колене

това тъй нелогично и крехко дърво

в тази страшно логична вселена?


Не разбира… А може би знае добре,

че напразно живота си рони

и че даже до корена чак да умре,

ще ги има пак всички сезони.


Пада сняг… 

И човекът, от студ уморен,

търси своята пролет къде е.

А на крачка от него в априлския ден

две дръвчета в снега розовеят.


Из "Три молитви"

Ники Комедвенска


Още стихове на поетесата - https://literaturensviat.com/?p=156864


#обичамдърветата

#дърветатавпоезията

#дърветатавизкуството

#НикиКомедвенска

четвъртък, 2 май 2024 г.

Първите




  • първият българин студент в Харвард Стоян Ватралски - възпитаник и стипендиант на Американския колеж в Самоков, е бил евангелист. 


Творбите на Салвадор Дали в " Музей Кралица София" в Мадрид



"Музей Национален център за изкуство Кралица София" е един от трите най-големи музеи на Испания, наред с Прадо и Музея на Тисен-Борнемис образува т.нар. "Златен триъгълник на изкуствата" на Мадрид.

Музеят е открит през 1992 година от кралската двойка Хуан Карлос и кралица София. Посветен е на модерното изкуство и притежава творби на




Портрет на Луис Бунюел, 1924
.


Скулптура на Хуан миро в двора на музея "Кралица София"


Връзки:




Синьото куче



Какво ви хрумва, когато чуете тази интересна игра на думи? Е, възможно е да събудя въображението и любопитството ви, защото това е „синьото куче” от най-новата изложба на Росен Рашев-Рошпака. Художникът наивист е един изключително интересен творец, който има дарбата да „разказва” шарени приказки за причудливи животински персонажи, които ни намигат с човешки усмивки.- http://359.bg/sinioto-kuche/

 „СИНЬОТО КУЧЕ“  изложба живопис / РОСЕН РАШЕВ – РОШПАК  / 14.03.2012 – 31.03.2012
Защо синьо и защо куче – оставяме на зрителите да разгадаят, но това, което със сигурност може да се твърди е, че всички творби са нови и доста различни от досега познатите. Ценителите и почитателите на изкуството ще се запознаят в тази изложба с много чудновати и причудливи животни, които обаче, са всъщност симпатични врани, кучета, врабци, котараци, лисици или мъдруващи във водата риби. Хората тук отсъстват, образно казано – малко ще си починем от тях. Ще се навлезе в един друг свят, който може и да е като хорския, ама си е друг.
Техниката на Рошпака в тази изложба също е доста различна – неизменното обшиване с дебелия конец присъства, но колоритът е вече сложен, богат и преливащ.
В изложбата участва и един отделен цикъл под името „С усмивка към Миро“. Тук също се показва едно по-различно лице на Росен Рашев изразяващо се с фина техника, отсъствие на конеца и весело намигване към големия испански живописец – Хуан Миро.-http://artandblog.com/artandblog/?p=6338
 -----

Приказки за синьото куче

Галерия „Париж“ представя големия български наивист Росен Рашев – Рошпака с изложбата му „Синьото куче - http://www.klassa.bg/News/Read/article/198772_%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D0%B8+%D0%B7%D0%B0+%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D1%82%D0%BE+%D0%BA%D1%83%D1%87%D0%B5