вторник, 24 март 2015 г.
Първата българска радиопиеса
Виолета Тончева
На 16 декември от 19.00 ч. в Концертното студио на Радио Варна, в присъствието на публика и в ефира на радиото, отново ще прозвучи първата българска радиопиеса „Крилата помощ”, излъчена на 26.12.1938 г. Това знаменателно събитие в историята на Радио Варна поставя началото на радиотеатъра в България. Сегашната постановка е част от цикъла „Чуваш ли театъра?” на Радио Варна, който се подкрепя от Програмата за творчески проекти на Община Варна, в рамките на кандидатурата на Варна за европейска столица на културата през 2019 година.
Ангел Каралийчев и Матвей Вълев написват своята радиопиеса „Крилата помощ”, позовавайки се на действителен случай. Те участват с нея в конкурса на списание “Летец” през 1937 г. и печелят първа награда от тогавашната Дирекция “Въздухоплаване”. Началникът на Радио Варна Никола Колушки, завършил Виенското театрално училище, поставя пиесата, чието излъчване на 26.12.1938 г. бележи рождената дата на радиотеатъра в България.
Сегашната адаптация и режисурата на „Крилата помощ” са дело на актьора от Драматичен театър „Стоян Бъчваров” Христо Христов. Действащи лица: Станой (телефонист в мина “Орлово гнездо”), Богдан, (машинист в същата мина), Петър (минен надзирател), Радко (негово дете), Андреев (капитан-летец), командир на пожарна команда, водач на спасителна команда, летци, пожарникари, миньори. Участват актьорите: Христо Христов и Стоян Радев, заедно с деца и юноши от ръководените от тях театрални школи, както и актьорът Пламен Димитров.
Факти около постановката публикува Виолета Тончева в книгата си за историята на Радио Варна, “Традицията задължава”, издателство „Славена”, 2004 г., също и в електронно издателство „Литернет”: „Ето как Радио Варна поставя началото на българския радиотеатър, което пък става повод за раждането и на първата българска радиотеатрална рецензия. Нейният автор е не друг, а младият тогава, станал по-късно световноизвестен интелектуалец, невероятният творец и поет на словото, Петър Увалиев. Публикацията във в. “Слово” от 02.01.1939 г. е озаглавена “Първа българска радиопиеса”: “Доста назад бяхме останали, докато съседите ни разпръсваха ред радиопиеси, ние не вършехме нищо в тази област. Отличното ръководство на нашите предаватели като че ли се чувстваше възпрепятствано в стремежите си да постигне нещо в тази посока, от незаинтересоваността и на писателите, и на актьорите ни. Затова особена похвала заслужават авторите на първата радиопиеса “Крилата помощ”, предадена на 26.12.1938 г. от варненското студио и артистите, които я изпълниха, и хората около редакцията на списание “Летец”, по чийто почин беше написана пиесата.” “В самия сюжет има нещо - пише още Увалиев, - което тласка въображението на слушателя да си представи това, за което му се говори: пожар избухва в една мина и спасителната команда от Перник прелита със самолети до бреговете на Черно море, за да спаси работниците, затрупани в мината. Има нещо наистина величаво в този полет и въображението може да си го представи по-внушителен от каквото и да е негово изображение, стига само да бъде добре насочвано от гласа, който излиза из високоговорителя.” Никак няма да е прекалено да кажем, че с тази си документалност (вкл. с възпроизвеждането на телефонни разговори и други ефекти) тази радиопиеса може да бъде сравнена с христоматийната емисия на Орсън Уелс “Марсианците нападат Земята”, реализирана в Америка чрез радиото тъкмо по същото време.”
сряда, 11 март 2015 г.
Хулио Гонсалес
Хулио Гонсалес (1876 - 1942) е испански скулптор, художник и бижутер, близък до кубизма, абстракционизма и сюрреализма. Роден е в Барселона, баща му е известен бижутер, а братът на майка му е художник.
Заедно с брат си Хулио работи в бижутерския магазин на баща си, а вечерно време двамата посещават класовете в училището по изкуства Escuela de Bellas Artes. След смъртта на баща си, братята продължават бижутерската работа и изделията им получават испански и международни награди. През 1897 година двамата братя започват да да посещават прочутия ресторант "Четирите котки", където се запознават с Пикасо, Пабло Гаргальо и други авангардни творци.
През 1900-та година Хулио се премества в Париж, където се присъединява към международната авангардистка група на Пабло Гаргало, Хуан Грис, Макс Жакоб и др. Сближава се с Пикасо и двамата често работят заедно.
Участва със свои творби в Салона на независимите през 1907, а Есенния салон - през 1909. Първата му самостоятелна изложба е в Париж през 1922, по-късно участва в общи изложби на кубистите и на дадаистите и сюрреалистите в Ню Йорк.
Хулио Гонзалес. "Малкият сърп", Мадрид, Пасео де ла Кастеляна
През 1900-та година Хулио се премества в Париж, където се присъединява към международната авангардистка група на Пабло Гаргало, Хуан Грис, Макс Жакоб и др. Сближава се с Пикасо и двамата често работят заедно.
Участва със свои творби в Салона на независимите през 1907, а Есенния салон - през 1909. Първата му самостоятелна изложба е в Париж през 1922, по-късно участва в общи изложби на кубистите и на дадаистите и сюрреалистите в Ню Йорк.
Хулио Гонсалес. "Господин" Кактус (Човекът Кактус I); бронз и патина; Колекцията на Пеги Гугенхайм, Венеция; направление: сюрреализъм; източник на снимката: Музеят Гугенхайм
Връзки:
вторник, 10 март 2015 г.
Ресторант "Четирите котки", Барселона, Испания
Не мога да си простя подобно невежество - в Барселона бях, ресторанта не видях. Забравих, че го има!!!!!!!!!!!!!!! А се разходихме с Марги из Готическия квартал.
Забравих, че по света има заведения - последователи на прочутото артистично-бохемско парижко кабаре "Черната котка", което отдавна е престанало да съществува, за голямо мое и на Пикасо огорчение.
Та ето и подробностите:
- намира се в готическия квартал на Барселона;
- основан е през 1897 година от Pere Romeu, който е работил като артист и сервитьор в парижкото кабаре "Черната котка" и се вдъхновява да създаде подобно заведение в Барселона;
- замисълът на Pere Romeu е бил да основе таверна с евтина храна, пиано музика и артистична атмосфера;
- сред най-известните посетители на "Четирите котки" са били Пикасо и Гауди, скулпторът Хулио Гонсалес, композиторът Исак Албенис;
- през 1989 година Пикасо, само 17-годишен организира там първата си самостоятелна изложба;
- ресторантът отваря в 1 часа на обяд и работи до 1 часа през нощта
- вечерно време има изпълнение на пиано, там са свирили такива прочути композитори като Исак Албенис и Енрике Гранадос;
- по време на режима на Франко заведението е разрушено, но през 1970 година е възстановено в първоначалния си вид по програмата за реконструкцията на Барселона.
А ето и моята препоръка:
КОЙТО Е В БАРСЕЛОНА, ДА ПОСЕТИ РЕСТОРАНТ "ЧЕТИРИТЕ КОТКИ"!!!!!!!!!!!!!!!!!
Връзки:
Сайтът на "Четирите котки"
Какво ни показва Гугъл за рисунките на Пикасо в "Четирите котки"
За Парижкото кабаре "Черната котка" в нашия блог
Кръчма приютява първата изложба на Пикасо
Eating at Els Quatre Gats, Picasso’s Former Hangout
четвъртък, 5 март 2015 г.
Алфонс Але. Афоризми
Алфонс Але (1854 - 1905) е френски журналист, писател, ексцентричен хуморист, известен с острия си език и абсурдистките си измислици.
АФОРИЗМИ:
Никога не отлагай за утре онова, което можеш да направиш в други ден.
Лентяй: човек, който не се преструва, че работи.
С пари бедността се понася по-леко.
Пия, за да забравя, че съм алкохолик.
Докато се чудим как да убием времето, то ни убива.
Има периоди, в които липсата на човекоядци се усеща твърде болезнено.
Билетът за връщане трябва да е по-скъп: може и да не тръгнеш, но да се върнеш е задължително.
Най-трудното е краят на месеца, особено последните 30 дни.
Върхът на спестовността: да спиш върху треските, които виждаш в собственото си око, и да се топлиш с гредите, които виждаш в чуждото.
Трябва да сме толерантни към човека, като имаме предвид в каква примитивна епоха е бил създаден.
Гладният стомах няма уши, но затова пък има прекрасен нюх.
Великото откритие на армията: тя разбира, че компетентността не е изписана на лицето и измисля званията.
Парите трябва да се взимат от тези, у когото са - от бедните. Вярно, че бедните имат малко пари, но пък са много.
Да заминеш е като да умреш. А да умреш е като да заминеш много надалече.
Вдовицата на човек, умрял след консилиум на трима отличи лекари, казала: "Е, какво можеше да направи той, болният, срещу трима здрави?"
Връзки:
Алфонс Але. ПРИ ИЗДАТЕЛЯ (истинска история)
Идеальный художник Альфонс Алле
Абонамент за:
Публикации (Atom)