„Тулан“ (TULAN) е първата българска радиофабрика. Всички радиопарати с имена „Универсал“ и „Тулан“, са нейни оригинални продукти. Повечето от запазените досега модели са произведени след 1930—1935 година.
Пренер допринася много и за промишлената електрификация на България с каБелите, които произвежда. След бомбардировките през 1944 г. София е възстановена с кабелите на "Тулан".
Радиоапаратите „Тулан“ били евтини и стабилни, с много оригинални патентни решения в тях.
Фирмата „Тулан“ печели държавни и обществени поръчки — на пощите, на железниците, на общините, на отбраната, на учителите. На конкурсите за държавните поръчки „Тулан“ побеждава марки като „Оптальове“, „Радио Менде“, „Кьортинг“, „Телефункен“, „Саксен-Верке“, „Олимпия“, американския „Пилот“ и др.
Всички части, с изключение на радиолампите, се произвеждали във фабрика „Тулан“. По фирмени и патентни съображения някои от тях носят самостоятелни марки. Инж. Пренер, в партньорство с колеги от стъкларската промишленост в България, дори бил в състояние да пусне и производство на радиолампи, но условията, които настъпили след 1933 година в Европа, попречили на вноса на специфични суровини, необходими за производството на стъклото и съставните елементи на лампите.
Фабрика „Тулан“ е национализирана и закрита след политическата промяна в България през 1944 г.
Инж. Светозар Пренеров почива на 52 годишна възраст, съкрушен от ударите, които политическия режим несправедливо му е нанесъл тогава.
За фабрика „Тулан“ и нейния създател е поместена подробна информация в двутомната „История на българското радио“ на вече покойния проф. Веселин Димитров. Там е цитирана и кореспонденция на автора със сина на Светозар Пренеров — инж. Емил Пренеров, сега покойник, с която се уточняват факти от историята на „Тулан“. Инж. Емил Пренер е дългогодишен преподавател по микроелектроника в техническия институт в Бургас и изобретател. Той е Почетен гражданин на град Бургас.
Още за фабриката и нейния създател: Дарин Камбов в Българските събития на ХХ в.
Няма коментари:
Публикуване на коментар