Йордан Стубел, главен уредник на литературно-художествения отдел
на Радио София. За кратко време е бил директор на Радио София.
Започнах тази рубрика преди години по повод 80-годишнината на Радиото.
И веднага попаднах на нещо, което не знаех.
Любимата песничка на дъщеря ми Марта е написана от големия български детски поет Йордан Стубел.
Същият, който е бил уредник в Радио София.
Същият, който е осъден от Народния съд само защото е бил директор на Радиото.
Йордан Стубел е творческият псевдоним на Йордан Иванов Бакалов (1897-1952). Роден е в София, но произхожда от стар и заможен еленски род. Завършва гимназия в София, следва право в Софийския университет и специализира в Париж (1925-26).
Поетичният му дебют е през 1914 г. В творчеството му се чувства влиянието на символизма и на естетиката на кръга около сп. "Златорог".
Творчеството му за деца е огромно. По-известните му стихосбирки са: „Небивало” (1931), „Пролетно хоро” (1933), „Бабина градинка” (1937), „Сурва, сурва година...” (1938), „Мома хубавица” (1938). През 1930 г. заедно с Г. Константинов и Н. Фурнаджиев редактира авторитетния литературния седмичник „Съвременник”. Сътрудничи на почти всички детски литературни издания, както и на сп. “Златорог”, в. “Зора”, “Българан”, “Лит. глас”, на сп. “Везни”, “Листопад”, “Сила” и пр.
Йордан Стубел е един от инициаторите за създаване на български ПЕН–клуб.
През 1944 г. е арестуван и съден от така наречения "Народен съд", пред чийто специален съдебен състав (Шести) са изправени общо 105 интелектуалци, учени, писатели, художници и журналисти. Като директор на Радио София през фашисткия режим, Йордан Стубел е обявен за "Враг на народа" и осъден на 1 година затвор. Там се разболява от туберкулоза. Общо 106 интелектуалци са осъдени заедно с него, някои от които - на смърт. Присъда получава и известният радио говорител от царското време Петър Витанов. Не дълго след освобождаването си от затвора, Йордан Стубел умира на 55 годишна възраст. Книгите му не се издават по време на комунистическия режим.
Цитирам:
"Образователно-възпитателен отдел - уредник Й. Стубел. Сказките, които излизат от този отдел, засягат всички области на човешката духовност и знание: литература, изкуство, езикознание, философия, религия и богословие, история, география, математика, приложни знания, природна наука, предпазна медицина, наука за храненето, библиография и др. Въпреки голямата разновидност на тия сказки, те са подчинени на една основна линия, на една вътрешна мисъл. Темите се разработват конкретно в популярна форма, за да бъдат общодостъпни и лесно възприети. По-голямата част от говора на радиото покрива преди всичко национално-просветните и нравствени нужди на българина. Чрез образователно-възпитателния отдел радиото е особено чувствително към всички животрептущи въпроси, които вълнуват народната душа. За провеждането и осъществяването на своята национална пропаганда радиото изхожда и има за основа преди всичко нашия бит, фолклор, история и родна църква, като най-здрави и чисти извори, в които е изявен духът и съзнанието на нашия народ. Успоредно с тази дейност, чрез този отдел радиото следи всички актуални въпроси и злободневия, всички културни събития и проблеми, налагани от бурното време, в което живеем." (Снимки и репортажи на първия български радиоговорител Петър Витанов
"В изброяването на народните гении, низвергнати от комунистите, е и Йордан Стубел. В края на 30-те и през 40-те години той издава народно-религиозни песни, народни приказки и стихове за деца. През 1943г. излиза стихосбирката му за деца „Игличина полянка“. Същият е работел и в Радио София, което е било повод да се разправят с него. Загива скоро след идването на антинародната власт. Вечна му памет и лека му пръст!"ТИТАНИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА КУЛТУРА РЕПРЕСИРАНИ ОТ КОМУНИСТИТ. Списък с велики българи от цвета на българската интелигенция, репресирани от комунистическия режим
- 40-те години на 20 век: Йордан Стубел
Няма коментари:
Публикуване на коментар